Gjoks pule me pana
Gjoks pule me pana

Gjoks pule me pana

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

500 gr Gjokse pule, 300 ml pana, 30 gr gjalpe, kripe, piper, dy thelpi hudher te grire imet, mille, piper i zi, vegat sipas shijes, leng limoni

Pregaditja e recetës :

Perbersit;

  • 500 gr Gjokse pule,
  • 300 ml pana,
  • 30 gr gjalpe,
  • kripe,
  • piper,
  • dy thelpi hudher te grire imet,
  • mille,
  • piper i zi,
  • vegat sipas shijes,
  • leng limoni,

Pergaditja:

Ne fillim rrahim gjoksin e pules dhe pastaj e kryposim sipas shijes e rrotullojm ne mielle dhe e vendosim qe

te fergohet ne nje tigan me pak gjalpe derisa te marre nje ngjyte te arte ne te dy anet

Pasi qe ti kemi ferguar gjokset e pules largojm nga tigani dhe ne te njejtin tigan e qesim pana (ajken) dhe

e leme qe te marre vale pastaj ia shtojm edhe hudhrat e grira imet, pak piper te kuqe, krip dhe piper te zi dhe

pasi te ben fluska i vendosim ne tigan edhe kofshat e ferguara me pare edhe per 5 minuta duke ia shtuar edhe lengun e limonit.

I sherbejm te ngrohta te rendituara ne pjat si ne foto ose si te deshiron ju.

Ju beft mire nese i pergaditeni

Receta eshte nga >>www. tegatuajm. com


Fjalet kyqe : gjellera  gjoks  pule  pana  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me dardha dhe çokolate
 BORONICA KUNDER FRYRJES SE STOMAKUT
Tave makaronash me spinaq dhe mishe pule