Gjoks pule me oriz dhe perime nga tegatuajm
Gjoks pule me oriz dhe perime nga tegatuajm

Gjoks pule me oriz dhe perime nga tegatuajm

Kuzhint.com

Perbersit;

5oo gr fileto pule,

3 filgjana oriz,

150 gr perime te freskta ose te ngrira,

majdanoz te fresket,

Vaj dhe gjalp per kaverdisje,

krip sipas shijes

Pergaditja;

Perimet i ziejm ne nje tengjere perdisa min. dhe i kullojm menjeher.

Marrim nje tigan me vaj dhe ne te e qesim fileten e pules te pastruara dhe te prera ne kube apo si te deshironi i shtojm nje lug kafe melmesa, pak kripe dhe i kaverdisim derisa te jen gati per ngrenje.

Pasi te kemi perfundu me te gjitha zirjet ateher bejme servimin e tyre si ne ne foto ose sipas deshires se juaj duke e dekoruar me nje deg majdanozi te fresket.

Ju beft mire!

Receta e pregaditura nga tegatuajm.


Fjalet kyqe : gjellera  gjoks  pule  oriz  perime  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Djathe ne kushtet e shtepis nga Lulja La
Rrepa e bardhë
Pse duhet te vendosni qepe nen çorape kur te flini gjume? Do ta provonit ju?