Gjoks pule me ajkë dhe djathë macarela
Gjoks pule me ajkë dhe djathë macarela

Gjoks pule me ajkë dhe djathë macarela

Kuzhint.com

Edhe një drekë shumë e shijshme për sot nga duart e arta të vajzës sime.

Mish i bardhe 400gr,

Brokoli 300gr,

Gjysem qepe,

Nje thelp hudhre,

500 ml Ajk per gatim,

200 gr Kaqkavall ne rende,

125 gr Mozzarella (mocarela),

Krip, piper i zi, gjalp dhe pak majdanoz i fresket.

Pergatitja:

S‘pari mishit te bardhe i hedhim krip dhe piper te zi pastaj e skuqim per 10 minuta.

E largojme nga tigani dhe po ne te njejtin tigan hedhim pak gjalp dhe skuqim qepen dhe hudhren e prere ne katrore.

Kur te zbutet qepa shtojme ajken dhe brokolin.

E lem te marr val pastaj ia shtojme kaqkavallin dhe majdanozin e fresket.

Krejt ne fund e vendosim edhe mishin e skuqur.

Per 25minuta e vendosim ne furre ne 170 grad dhe krejt ne fund siper ia shtojme mozzarella-n e prere ne rende.

Te servohet me oriz te zier.


Fjalet kyqe : gjellera  gjoks  pule  ajke  djathe  macarela  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ushqimet fatsjellëse, që duhet të jenë mbi tavolinën e Vitit të Ri
Krem karamel
Toptha me kanell