Gjoks bibe (qure) ose pule me perime
Gjoks bibe (qure) ose pule me perime

Gjoks bibe (qure) ose pule me perime

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1.500 gr Gjoks bibe (qure) ose pule, melmesa te ndryshme, perime dhe pem .patate, speca të (kuq,gjelbert,verdh,domate ) , qepe, karota , thelbij hudre, limon, molla, magdanoz, uje, yndyr (vaj ose buter) , sos domatesh, schlagsane (hoplla)

Pregaditja e recetës :

Mishi është mishe bibe (qure si thon populli)

Ne nje tepsi renditim perbersit si :1. 500 gr gjoks bibe (qure) ose pule e bejm me melmesa dhe si shihet ne foto perime dhe pem.

Patate duhen vetem te jen te pastruara te pa qeruara si dhe specat e (kuq, gjelbert, verdh, domate, ) qepe, karota ashtu te pa qeruara vetem te prera ne copa të medha.

Pastaj shtojm edhe thelbij hudhre, limon, molla po ashtu te pa qeruara ,

Shtojm edhe majdanoz te grir. uje dhe yndyr (vaj ose buter) .

Masen e perzijm dhe tepsin e fusim n furre te mbuluar me foli alumini ku her pas here e kontrollojm dhe hedhim nga lengu siper mishit.

Kur te jet ziermire ia largojm folin dhe mishin e lyejm siper me pak sos domatesh, schlagsane (hoplla) dhe veget .

Ju beft mir nese e pregaditni Si keshille sasin e perimeve, te pemve dhe sasin e mishit mund ta perdorni sipas deshires ose mëvaret per sa persnona e pergaditeni.

Gjoks bibe (qure) ose pule me perime e pergaditur nga Ajshe Shurdhiqi


Fjalet kyqe : gjellera  gjoks  bibe  qure  pule  perime  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Rolle orizi me djathë dhe pershut
Stop mund  ti themi  duhanit me ndihmën e limonit.
Pancerota (petulla)