Gjethja e diellit dhe vetit e saj shëruse
Gjethja e diellit dhe vetit e saj shëruse

Gjethja e diellit dhe vetit e saj shëruse

Kuzhint.com

-Kjo quhet gjethe delli esht shum e mire per veshkat zihet 10 min dhe pihet.

Gjethe delli.

Frutat e ksaj perdoren per veshkat, per zbutjen e gelbazez, per lekuren.

Ne diber ket bime e quajme xhellavec dhe e perdorim per ndonji ciban ose pucker kur na dilte nanat tona na vendosshin nji gheth prej kesaj bime dhe na sheroeshin per nja tre dit shumë e mirë.

-Ky gjeth është i mirë edhe për shërim t'mishit t'dhëmbëve! Pastrohet dhe përtypet si çamqakëz 4 deri 5min.

Kjo quhet gjethe delli esht shumë e mire per veshkat zihet 10 min dhe pihet.

Kjo eshte e mire edhe per largimin e dyhanpirjes.

E mer e zjen dhe e pin si çaj. 4 ose 5 gjethe te tijat ne tre gota uje dhe e konsumoni dy her ne dite.

Gjethe delli quhet ne perdorim per lekuren sidomos ne duar.

-500 gram qesi bari shqip spo ja di emrin (sinirotu) me i la toni me marr mej blu me blinder mej ba si ushqim per bebe 2 lug uj pak sa me t'hollu se noshta sun e blun mikseri kur bahet si ushqim bebe e qet ne tegull gjami edhe aq sa ka qasi bari qaq i qet edhe mjalt si psh gjys teglle qasi gjys teglle mjalt amo mjalta bio edhe i qet tani dyat ne ni vend i perzin bashk edhe ne sabah 1 lug te mesme ne tesull edhe gjys ore mos me hanger as mos me pi kurgja e ndalume rreptesisht masi te hani kta ilaq edhe ne pramje njejt 1 lugë te mesme para se me ra me fjet ruhet ne frigorifer derisa te hargjohet tani e perserit apet disa her.

-Gjethe te pejzit kur keputet te bishti i gjethit dalin si pejzi nje gisht me pat infektu dhe me paten thon me e mbeshtjell me keto gjethe edhe ma pat mbledh gishti me shliroj disa her e mbeshtjellsha gishtin me gjethe shum mirë ma sheroj pa e ly me as një gje tjeter.

-Dejzi thirret tek ne, eshte e mire te perdoret ne mengjes nji gjethe e pastron lukthin, edhe ithatin ne lukth e largon.

-I themii fara dhe gjethe delli dhe sherben për pastrim të veshkes dhe gjethja per plaget tregojn se and ku kalonte napoleoni ushtaret e tij hidhnin faren qe ta perdorshin ne raste plagesh.

-Gjethe dello quhet kjo perdoret kur ke pucer qe po' te mledh meret gjethja lahet i ngoh pak e lyn me vaj e ven dhe shperthen.

Neve i thojm dejz se gjethet e saj jan me dejza damar.

Perdoret kur prehesh vendoset mbi plag kur infektofet ndonji gisht apo vend tjeter qe ajet iritohet skuqet mund ta qesish ne sallata te ndryshme ne byrjan (tav me oriz )eshum tjera.

Ne Kosove i thone Dejzi dhe sa e di e thajn dhe e perdorin per lukth si qaj.

Ne nga korça i themi Thunder mushke kjo bime sheron fytin dhe pijet si xaj tre hre ne dite dhe shume semundje te tjera.

Gjethe dello quhet kjo perdoret kur ke pucer qe po' te mledh meret gjethja lahet i ngoh pak e lyn me vaj e ven dhe shperthen.

Ky thirren ne gjuhen popullore( allakatunarqe) po e them, bari i dejzive keshtu quhet.

Eshte edhe ilaq per ne gishta te kembes qe dalin ne gjuhen kroate i thone kurje oko ndersa ne shqip ta perkthejme bukvalisht i bjen syri misrit.

Nuk di se sa eshte e sakte per kete emer ne shqip, por une po u them lytha, merret nje flete dhe vehet ne lyth dhe mbahet tere diten keshtu perseritet deri sa te largohet lytha une kam pasur ashtu lytha mes hishtave te kembes por prej se kam bere kete mjekim. me kurr nuk kam pasur problem.


Fjalet kyqe : embelsira  gjethja  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Vezë me salcë senf dhe patate pure
Salate e perzier
KURKUMA, ILAÇI QË I SHËRON TË GJITHA…