Gjelle (qorbe) me karota dhe gjoks pule
Gjelle (qorbe) me karota dhe gjoks pule

Gjelle (qorbe) me karota dhe gjoks pule

Kuzhint.com

Perbersit;

-300 gr gjoks pule, 500 g karrota, 1 qepë, pak presh , 2 selino, 2 lugë salcë soje, qimnon terun, piper, kripë, vaj ulliri, kerri, rozmarinë, 3 dl ujë

Në një tigan me vaj ulliri dhe pak kripë, shtoni qepët e copëtuara, preshin dhe selino te prer ne copa. dhe perzieni për një kohë, pastaj i qesim mishin e pules te prer ne kube si dhe karrota e pastruara dhe te prerë në rrathe.

Shtoni erëza, salcë soje dhei perzini te gjitha se bashku.

Ne fund shtoni ujë dhe e lem qe te ziej te mbuluar me kapak deri sa te zbutën perimet mire.

Në fund të gatimit, e largojm kapakun dhe e shikojm se uji është avulluar plotësisht.

Ju beft mire nese i gatuani! /martininakuchyne. blogspot. com/


Fjalet kyqe : gjellera  gjelle  qorbe  karota  gjoks  pule  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tortilla te mbushura
Majoneza ne kushte te shtepis
Një mënyrë e thjeshtë për të ngrënë më pak