Gjelle me dy lloje patatesh, kofshe pule dhe Curry
Gjelle me dy lloje patatesh, kofshe pule dhe Curry

Gjelle me dy lloje patatesh, kofshe pule dhe Curry

Kuzhint.com

Perberesit per 3-4 porcione:

3 Kofshe te medha pule (marrim vetem mishin duke ia larguar eshtrat dhe e presim ne katrore )

Nje spec i kuq i prer ne katrore te vegjelNje qepe e kuqe e prere ne gjysem rretheNje thelp hudhre i prere imet4 cm Xhenxhefil i pere imet ose i grryer ne rendeNje patate e embel e prere ne katroreNje patate normale e prere ne katroreNje luge gjelle leng limoni 3 Luge gjelle pluhur Curry50 ml Qumesht kokosi ( mundeni edhe Ajke)Piper te zi, pak krip, 3 luge gjelle vaj ulliri2 Luge gjelle salce peshku200 ml Leng supe me shije pule

Pergaditja:

Hedhim vaj ne tigan dhe e skuqim mishin sbashku me Curry-n.

Pastaj ia shtojme qepen, specin, hudhren dhe xhenxhefilin.

Perzim masen me luge druri dhe mbas 3 minutave ia shtojme lengun e supes, salcen, lengun e limoni, pak krip, piper te zi, qumesht kokosin dhe patatet.

I perzim te gjitha edhe njehere mire dhe e lem te zihet gjellea 30 minuta ose deri sa te jete trashur lengu. Servimin e gjelles ne pjate mundeni ta beni me orize te zier ose brokoli te zier.

Gjelle e gatuar nga TeGatuajm.


Fjalet kyqe : gjellera  gjelle  lloje  patatesh  kofshe  pule  curry  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Dobësohuni pa ulur kaloritë, hani çdo 12 orë pa dietë specifike
Toptha me kanellë
Ushqimi për bebe me pjepër