Gjellë me presh dhe selino
Gjellë me presh dhe selino

Gjellë me presh dhe selino

Kuzhint.com

Përbërsit:

1/2 kg. preshë

2 selino,

3-4 karota,

5-6 thelpinj hudhër,

1 qepë,

1 limon vetëm lëngu,

2 portokalla vetëm lëngu,

Gjysëm luge e çajit sheqer,

Gjysëm luge e çajit kripë,

Gjysëm luge te çajit piper të zi,

3 lugë të supës vaj ulliri.

Përgatitja:

Së pari qërojm selinot, karotat dhe preshin i pastrojm mirë dhe i presim sipas dëshirës.

Tani vendosim tenxheren në zjarr mesatar dhe qesim qepën e grirë imët dhe vajin përziejm herë pas here kur të jetë zbutur pak qepa shtojm selinon, karotat, preshin, hudhrën e grirë imët, lëngun e limonit, lëngun e portokallit, sheqerin, kripën, piperin e zi, këtë e përziejm dhe e mbyllim me kapak e lojm rreth 30-40 minuta.

Herë pas here e kontrollojm që ndoshta ka nevojë ti shtojm pak ujë.

Zbukurimin e bëjm sipas dëshirës.

Ju bëftë mirë.


Fjalet kyqe : gjellera  gjelle  presh  selino  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Petulla puff puff
Bombica me fiq
Salat me kus kus (Couscous) dhe salce jogurti