Gjellë me dy lloje patatesh dhe kofsha pule
Gjellë me dy lloje patatesh dhe kofsha pule

Gjellë me dy lloje patatesh dhe kofsha pule

Kuzhint.com

Perberesit per 3-4 porcione:

3 Kofshe te medha pule (marrim vetem mishin duke ia larguar eshtrat dhe e presim ne katrore ),

Nje spec i kuq i prer ne katrore te vegjel,

Nje qepe e kuqe e prere ne gjysem rrethe,

Nje thelp hudhre i prere imet,

4 cm Xhenxhefil i pere imet ose i grryer ne rende,

Nje patate e embel e prere ne katrore,

Nje patate normale e prere ne katrore,

Nje luge gjelle leng limoni,

3 Luge gjelle pluhur Curry,

50 ml Qumesht kokosi ( mundeni edhe Ajke),

Piper te zi, pak krip,,

3 luge gjelle vaj ulliri,

2 Luge gjelle salce peshku,

200 ml Leng supe me shije pule

Pergaditja:

Hedhim vaj ne tigan dhe e skuqim mishin sbashku me Curry-n.

Pastaj ia shtojme qepen, specin, hudhren dhe xhenxhefilin.

Perzim masen me luge druri dhe mbas 3 minutave ia shtojme lengun e supes, salcen, lengun e limoni, pak krip, piper te zi, qumesht kokosin dhe patatet.

I perzim te gjitha edhe njehere mire dhe e lem te zihet gjellea 30 minuta ose deri sa te jete trashur lengu.

Servimin e gjelles ne pjate mundeni ta beni me orize te zier ose brokoli te zier.

Gjelle e gatuar nga TeGatuajm.


Fjalet kyqe : gjellera  gjelle  lloje  patatesh  kofshe  pule  curry  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir me dvopeke (buke te thekura)
 Përfitimet dhe efektet anesore te nenexhikut
Kek me karrot