Gjelë deti me brokoli dhe rizoto
Gjelë deti me brokoli dhe rizoto

Gjelë deti me brokoli dhe rizoto

Kuzhint.com

Perberesit per nje porcion:

40 gr Orize,

200 gr Brokoli,

Nje qepe e vogel,

0. 04 gr Spec i kuq djeges fara,

2 Luge gjelle leng limoni,

Nje luge qaji vaj,

0. 04 gr Sheqer,

1/2 Grapefruit i kuq,

100 gr Steak nga gjel deti,

Piper te zi dhe piper i kuq,

Pergaditja:

Orizin e ziejme sipas udhezimeve qe jane ne pako.

Brokolin e pastrojme dhe e presim ne copa dhe e ziejme ne uje me kripe 5 minuta pastaj e kullojme.

Qepen e qerojme dhe e presim imet dhe e perzime me specin e kuqe fara, kripen, lengun e limonit, vajin dhe sheqerin.

Kete marinade e perzime me brokolin.

Grapefruit-in e qerojme dhe e presim ne feta.

Steakun e pastrojme dhe e pjekim ne tigan te te gjitha anet deri sa te pjeket mire pastaj i hedhim krip, piper te zi dhe te kuq.

Te servohet mishi ne pjate me orizin dhe grapefruitin e prere ne feta.


Fjalet kyqe : gjellera  gjel  deti  brokoli  speca  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Lexo se çfarë ndodh me Coca Cola ; është për t'u habitur!
Torte me kokos dhe krem vanille
Torte me bajame dhe çokolate te bardhe