Gjalpë me mjalt dhe dredheza per lyerjen e bukes
Gjalpë me mjalt dhe dredheza per lyerjen e bukes

Gjalpë me mjalt dhe dredheza per lyerjen e bukes

Kuzhint.com

Perberesit:

2 Gota te mbushura me dredheza,

3 Luge gjelle mjalte,

2 Luge qaji leng limoni i fresket,

3/4 e gotes gjalp i bute,

Pergaditja:

Marrim dredhezat dhe i bejme pure me blinder pastaj e kullojme masen me ane te nje kullojse dhe e hedhim ne tenxhere.

Ne tenxhere shtojme mjalten dhe limoni dhe e ziejme 3 minuta duke e perzier vazhdimisht deri sa te trashet.

Pastaj e largojme nga zjarri dhe e lem ne temperatur dhome qe te ftohet. pasi te ftohet ia shtojme gjalpin dhe e perziejme deri sa te bashkohen mire perberesit.

Mbulojme enen dhe e vendosim ne frigorifer nje ore te ftohet. half-bakedbaker


Fjalet kyqe : embelsira  gjalp  mjalt  dredheza  ideale  lyerjen  bukes  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Petulla me form rrethi nga tegatuajm
Speca turshi me hudhra nga   Albini Learti Jetishi
Nje metod efektive per largimin e striave