Frikadelli(qofte) me pire nga Arber Denik
Frikadelli(qofte) me pire nga Arber Denik

Frikadelli(qofte) me pire nga Arber Denik

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

500 gm mishe te bluar,

1 vez 2 qepe,

1luge biber te kuqe,

1 luge te qajit piper te zi qajit,

1 luge piper te kuq me fara,

veget(erza te perziera) dhe pak kryp,

buke bajate ni kulaq,

3 deri 4 patate,

nje got qmusht,

pak margarin.

Pregaditja e recetës :

Ne nje en te thelle i bashkojm 500gr mishe te bluar, 1vez, 2 qepe, 1luge piber te kuqe, 1 luge te qajit piper te zi, 1 luge piper te kuq me fara, veget(erza te perziera), pak kryp dhe buke bajate 1 kulaq.

Pasi ti bashkojm i bejm si topa (qofte) dhe ne mes i qelim me gishta.

Ne nje en tjeter i qesim 3 deri 4 patate i zijm i kullojm pasi te zihen dhe pastaj i shtypim mire tani ia qesim nje got qumsht dhe pak margarin i zijm (nese ke mikser edhe me mikser i perzini mire patatet) dhe me kete mas i mbushim qoftet me patate dhe i vendosim ne tavepastaj siper ia hedhim nje kanaqe me domate i krypos para se ti mbush me patate dhe i pjekim ne furre te nxeht ne 220 grad per 15 minuta mvaret nga furra qe keni!


Fjalet kyqe : gjellera  frikadelli  pire  qofte  mbushura  arber  denik  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qaji që shkëlqen fytyrën
Keke i mbushur
Torte me molla dhe limon