Frikadelli me pire ( qofte te mbushura me pire) nga Arber Denik
Frikadelli me pire ( qofte te mbushura me pire) nga Arber Denik

Frikadelli me pire ( qofte te mbushura me pire) nga Arber Denik

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

500 gm mishe te bluar, 1 vez 2 qepe, 1luge biber te kuqe, 1 luge te qajit piper te zi qajit, 1 luge piper te kuq me fara, veget(erza te perziera) dhe pak kryp, buke bajate ni kulaq, 3 deri 4 patate, nje got qmusht, pak margarin

Pregaditja e recetës :

Ne nje en te thelle i bashkojm 500gr mishe te bluar, 1vez, 2 qepe, 1luge piber te kuqe, 1 luge te qajit piper te zi, 1 luge piper te kuq me fara, veget(erza te perziera), pak kryp dhe buke bajate 1 kulaq.

Pasi ti bashkojm i bejm si topa (qofte) dhe ne mes i qelim me gishta.

Ne nje en tjeter i qesim 3 deri 4 patate i zijm i kullojm pasi te zihen dhe pastaj i shtypim mire tani ia qesim nje got qumsht dhe pak margarin i zijm (nese ke mikser edhe me mikser i perzini mire patatet) dhe me kete mas i mbushim qoftet me patate dhe i vendosim ne tavepastaj siper ia hedhim nje kanaqe me domate i krypos para se ti mbush me patate dhe i pjekim ne furre te nxeht ne 220 grad per 15 minuta mvaret nga furra qe keni!


Fjalet kyqe : gjellera  frikadelli  pire  qofte  mbushura  arber  denik  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si ti rrisni flokët me Hithër si dhe efektet kuruese të saj
Torte dy ngjyrshe
Çaj jeshil për flokët!