Fondant
Fondant

Fondant

Kuzhint.com

Perberesit: 9 gr Xhelatin e bardhe e bluar 6 Luge gjelle uje 20 gr Glukoze(ose sheqer nga pemet) 20 ml Uje 750 gr Sheqer pluhur 90 gr Yndyre palme Pergaditja: Xhelatinen e bluar e perzime me 6 luge gjelle uje dhe e lem 10 minuta te pushoje.

Pastaj e vendosim ne zjarre per tu nxehur (jo vluar). 20 ml uje i hedhim ne nje tenxhere te vogel e vendosim mbi zjarre e lem te nxehet pastaj e perzim me glukozen pasi te shkrihet sheqeri e perzim me xhelatinen.

Ia hedhim 250 gr sheqer pluhur duke e perzier masen vazhdimisht. Shkrim yndyren dhe e hedhim te masa dhe e perzim fuqishem.

Pastaj prap ia shtojme sheqerin pluhur kuptohet duke e perzier vazhdimisht masen dhe ne fund e ngjeshim brumin deri te behet nje brume i fort (nuk duhet teper i fort e as shume i bute te jete brumi ).

Sipas nevojes mund ti shtoni akoma sheqer pluhur ose yndyre. Fondant-it e pergaditur mund ta beni role ose ta ngjyroseni me ngjyra per yshqimin dhe ti jepni forma te ndryshme sipas deshires qe keni.

Per ta teholluar fondant mos harroni qe duhet te hedhni sheqer pluhur ne tavolinen e punes.

Fondant-in e pergaditur nese doni ta perdorni per me vone mund ta vendoseni ne nje ene qe ju mbyllet mire kapaku qe mos te futet aspak ajer sepse thahet shume shpejt. Burimi: www. chefkoch. de


Fjalet kyqe : embelsira  fondant  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krem pastiqerie per lyerjen dhe dekorimin e tortave
Përse shërbejnë këto qese të vogla ???
Troftë në Furrë