Flia me palpeta
Flia me palpeta

Flia me palpeta

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 kg miell, 5 Veze, 500 ml qumesht, 500 ml ujekrip sipas shijes, gjalp 150 gr, 50 ml ajk schmand

Pregaditja e recetës :

Ne nje ene te thelle rrahim vezet dhe shtojme qumeshtin dhe ujin ne te hedhim edhe kripen i perzijm mire dhe shtojme miell deri sa te arrihet nje mas pak me e trash se qulli i flise.

Nxehim tiganin dhe i pergadisim palpetat dhe sa te perfundojme ne nje tav katrore te lyer me gjalp i rendisim ne rende dhe ne fund i prejm dhe shkrijm gjalpin duke i hedhur edhe chmandin dhe ia hedhim siper flis.

E fusim ne furre per 20 min ne tem 180 grad.


Fjalet kyqe : tradicionale  flia  palpeta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Dardha: një frut me përmbajtje të ulët kalorish
Tavë me kunguj dhe beshamel
Si ta përmirësoni punën e veshkave?