Fli me miellë misri
Fli me miellë misri

Fli me miellë misri

Kuzhint.com

Perbersit per qullin e flis:

Ne nje en të thell i qesim 1. 5 kg miellë misri (kallamojt), krypë sipas shijes dhe aty qesim ujë te vluar sepse ne fillim dhhet pervluar millin deri sa të behen brum dhe pastaj marrim ujë të ftoht dhe ket brum e hollojm derisa te behet nje qull si për flija te zakonshme.

Për lyerjen ne mes petave formojm edhe nje mas tjeter ku nevoiten keto përbërs:

1. 5 l qumësht,

10 vezë,

pak krypë,

Për lyerje:

400 ml gjalpë ose margarinë

Pasi te kemi ndez zjarrin dhe ta kemi nxe sagjin mirë lyejm tepsin me gjalpë dhe fillojm gatimin duke hedh ne fillim një rend me qull normal qe duhet te pjeket ky rend dhe pastaj një rend me masen me vezë dhe qumësht.

Dhe keshtu me radh gatuajm flin derisa te perfundojm me ter qullin dhe masen me vezë.

Kshillë gjalpi shkrihet veq dhe lyhen rendet ne mes


Fjalet kyqe : brumera  mielle  misri  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir me qershia
Qofte me pilaf dhe perime nga tegatuajm.
Biskota me fiq të thata