Fileto pule me perime dhe patate te ferguara ngane
Fileto pule me perime dhe patate te ferguara ngane

Fileto pule me perime dhe patate te ferguara ngane

Kuzhint.com

Perbersit per 4-6 persona:

1 kg gjoks pule,

500 ml ajke,

500 gr perime ( brokoli, lulelaker, karrot, bizele),

erez te perziera (veget),

Vaj per fergim,

Magdanoz, kripbiber te zi,

Patate te ferguara(pomfrit) me par.

Pergaditja:

Ne filim presim gjoksin e pules ne fileto dhe e marinojme me vaj ulliri dhe erza te perziera dhe magdanoz, e leme te pushoje per gjysem ore

Ne anen tjeter perimet e pastruar i ziejm me avul per 30 min me pak krip

Pastaj marrim mishin e fergojme ne tigan me vaj dhe skuqim mire duke rrotulluar anet qe te mos digjet, pasi te perfundojm me mishin i hedhim kepurdhat i fergojme dhe ne te hedhim ajken e njelmet dhe e perziejm vazhdimisht deri sa te trashet

E largojme nga zjarri dhe e servojme sipas deshires ose si ne foto

Kjo pjate mund te sherbehet edhe me pilaf


Fjalet kyqe : gjellera  fileto  pule  perime  patate  ferguara  pomfrit  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biftek me pilaf dhe sos  nga tegatuajm.com
Japrak i shijshem me fleta rrushi
Ide per pastrimin e pllakave  te shporetit