Fileto pule me pasta(makarona )nga ne
Fileto pule me pasta(makarona )nga ne

Fileto pule me pasta(makarona )nga ne

Kuzhint.com

1 filgjan çaji vaj ulliri 400gr fileto kofshë pule, 1 qepë copëtuar imët 2 kungull i njomë i copëtuarkarafil hudhër,

Majdanoz te grimcuar 4 domate te mesme te copëtuar imet 1/2 e pakos pasta (makarona( melmesa djathe parmezan per dekor

Pergaditja:

Ne fillim i vendosim pastat qe te zien siq eshte e shenuar teh hapi 3 pastaj në një tigan me vaj te ngroht ne temperatur te mesme-të lartë dhe i vendosim mishin e pulën te marinuar me melmesa per tu kaverdis nga çdo anë derisa te vete pjekur mire dhe pastaj e qet ne nje pjatë

Pastaj ne te njejtin tigan shtojm qepë, kungull te njomë dhe hudhër dhe karafil te prera imet duke i perzier herë pas here, për 3 deri në 4 minuta ose derisa qepa te zbutet pak

Shtojm domate dhe prap e qesim mishin e pules dhe bejm rritja e ngrohjes të lartë qe merre nje vlim

Ne nje tengjere bejm zirjen e pastave me pak vaj gjalpe dhe me pas ia shtojm edhe kryp dhe e lem te ziej t e mbuluar, për disa minuta duke e kontrollu her pas here

Marrim nje pjate dhe e servojm si ne foto duke ia hedhe siper salcen e pergaditur si dhe me pak djathe parmezan, majdanoz ose qep te reja e dekorojm (shih foton)

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : fileto  pule  pasta  makarona  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qofte të vogla me arra dhe mish të grirë
Pana cote
Me këto pemë mund t'i zbardhni dhëmbët