Fileto pule me oriz dhe spinaqe nga ne
Fileto pule me oriz dhe spinaqe nga ne

Fileto pule me oriz dhe spinaqe nga ne

Kuzhint.com

Receta per fileto (gjoks) pule me oriz dhe spinaqe eshte e pergaditur nga tegatuajm.

Përbërësit

1 filgjan çaji vaj ulliri,

300gr fileto pule ose 2 copa,

100gr spinaq te ziera me pare ne avulle ose te ferguar ne tigan,

1 filgjan oriz,

2 1/4 gota supe pule e vlojm melmesa(erza) dhe krype.

Pergaditja:

Ne fillim e vlojm supen e pulesdhe bejme fergimin e spinaqit

Në një tigan me vaj te ngroht ne temperatur te mesme vendosim mishin e pulës te marinuar me melmesa dhe e kaverdisim nga çdo anë duke e perzier herë pas here, për disa minuta derisa fergohet mire.

Ne nje tengjere bejm kaverdisjen e orizit me pak vaj dhe gjalpe te perzier per 6 minuta dhe me pas ia shtojm supen e pules qe e kemi vlu me heret dhe e lem te ziej e mbuluar, për disa minuta duke e kontrollu her pas here.

Marrim nje pjate dhe e servojm mishin e pules me oriz dhe spinaqin e ferguar me pare si ne foto.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : gjellera  fileto  gjoks  pule  oriz  spinaqe  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Supë me hudhra që ëshë 100 herë me efikase se antibiotiku
SI PREGADITET PANDISPANJA PER TORTA
Patate dhe kofsha te ferguara ne tigan