Fileto peshku me perime
Fileto peshku me perime

Fileto peshku me perime

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 Qepe 2 Thelpi hudhre, 3 Luge piper fara te coptuara, 1 Limon 10 gr Magdanoz, 1 Luge qaji piper i kuq, 5 Luge gjelle gjalp, 750 gr Fileto peshku, 750 gr Presh, 300 gr Karrota 3 Domate, 3-4 Luge gjelle vaj Krip piper, 1 Luge qaji ereza te perziera (vegeta)

Pregaditja e recetës :

1 Qepen dhe hudhren e qerojme dhe i preim imet

Limonin e pastrojme dhe grryejme imet levoren e gjysmes se limonit ndersa gjysmes tjeter e shtydhim dhe ia marrim lengun

Piperin e coptuar, qepen, hudhren, levoren e limonit, magdanozin dhe piperin e kuq e perzim dhe e lem ne nje pjate te rrafshet

3 Luge gjelle gjalp e shkrim dhe e lem te ftohet pak

Peshkun e presim ne 4 copa duke e kaluar secilen pjese se pari ne gjalpin e shkrire pastaj te perzierja me piperin duke e shtypur per tiu ngjitur piperi peshkut

E lem peshkun ne nje vend te ftohet

Perimet i pastrojme ia heqim levore

Preshin e presim ne rrathe

Karrota i presim ne feta ndersa dometatet i presim ne katrore

Hedhim 1 luge gjelle vaj ne tigan dhe e fergojme preshin dhe karroten i qesim krip, piper dhe erezat e perziera pastaj ia shtojme 200 ml uje dhe e lem te zihet per 8-10 minuta

Peshkun e pjekim ne tigan me 2 luge gjelle vaje nga 3 minuta ne secilen ane

E largojme nga zjarri dhe e sperkasim me lengun e limonit dhe e lem te mbuluar per 2 minuta

Domatet dhe 2 luge gjelle gjalp i hedhim te perimet e ziera i provojme edhe njeher per krip e piper

Te servohet ne pjate duke i vendosur se pari perimet pastaj siper peshkun

Sipas deshires mundeni edhe patate pure


Fjalet kyqe : gjellera  fileto  peshku  perime  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sekreti i lindjes se femijeve inteligjent
Kollpite me gjizë
Qofte me qumësht