Fasule me mishë  nga ne
Fasule me mishë nga ne

Fasule me mishë nga ne

Kuzhint.com

Fasule me mishe te pergaditur nga tegatuajm.

Perbersit per 4 persona:

1/2 kg fasule 2 qepe mesatare,

500 gr mishë,

3 speca te kuqe te thate,

kripë sipas shijes,

vaj per fergim,

uje sipas nevojes.

Pergaditja;

Ne fillim pastrojm mire fasulen dhe e qesim ne nje tengjere ku ne te qesim uje sipas nevojen dhe e vendosim mbi sobe qe te zihet.

Pasi qe ta merr nje vale fasulja marrim qepet i pastrojm nga levozhgat i lajm me uje dhe ashtu te plota i qesim ne tenqjere tek fasulja qe te zihen nderkoh ia shtojm edhe mishin, krypen, specat e pastruar nga bishtat dhe gjysem flgjani te kafe me vaj.

Pasi ti ke vendos te gjithe perbersit ne tengjere e lem qe te zihet ne temperatur te ulet jo te larte

Pasi te jen zier mire mishi dhe fasulja marrim nje tigan dhe nga tengjerja i marrim qepet e ziera i shtypim mire ne tigan me nje pirun pastai i qesim vaj sipas deshiren dhe i fergojm per 5 minuta duke ia shtuar edhe piperin e kuqe ne te.

E fergojm edhe per 3 minuta qepen me piperin e kuqe dhe kete mas e qesim tek tengjerja me fasule ku i bashkojm te gjitha se bashku i lem edhe per 10 minuta qe te ziejn dhe tani eshte gati per tu sherbyer.

Ju beft mire nese vertet e pergaditeni.


Fjalet kyqe : fasule  mishe  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca lule ose somborka turshi
Ëmbëlsira angleze
Banane te skuqura ne mjalte