Emelsire me keksa (biskota) nga Edina Sh
Emelsire me keksa (biskota) nga Edina Sh

Emelsire me keksa (biskota) nga Edina Sh

Kuzhint.com

Perbersit ;

  • Biskota Petit Beurre sipas nevojes
  • 500 ml qumesht per torte Opla.
  • 2 pako Pluhur akulloresh (une e zgjodha me krem karamel )dhe
  • 1 gote e vogel arra. te bluara

Pergaditja;

Rrahim qumeshin opla derisa te behet nje mase e dendur pastaj ne kete mas hedhim pluhurin e akullores dhe arrat dhe i perzjejme perseri. Grijme gjysem e pakosj me biskota dhe i qesim edhe keto tek masa dhe prap i perziem qe te bashkohen te gjithe perbersit.

Biskotat e tjera te mbetura i zbutim me qumesht dhe I renditim(shtrojme )nefunde te tepsis pastaj siper tyre hedhim kremin e pergaditur me pare duke e rrafshuar mire ne te gjitha anet.

Zbukurojme me fruta sipas deshires ose me biskota si ne fotopastaj e vendosim ne frigorifer (jo ne ngrirje) per disa ore qe te mpikset

Kjo embelsire eshte e thjeshte dhe shume e mire.


Fjalet kyqe : embelsira  emelsire  keksa  biskota  edina  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Rizoto Primavera
Petulla
Torte me kafe  turke