Embelsire (tatli) me kokos
Embelsire (tatli) me kokos

Embelsire (tatli) me kokos

Kuzhint.com

Perbersit:

 • 1 vezë
 • Sheqer 1 filxhan
 • 1 filxhan gjalpë i shkrirë dhe i ngrohtë
 • 1 filxhan kokos
 • 2 gota bollgur
 • 1 filxhan kos
 • 1 lugë çaji sode pjekje
 • 1 lugë çaji kanellë

Për shurup:

 • 1. 5 gota ujë
 • 1. 5 gota sheqer
 • Lëng limoni 1 lugë gjelle
 • bajame(badema)

Pergaditja:

Masene embelsires e pergadisim duke bashkuar ne fillim perbersit e lengshem ku shkrijm gjalpen dhe sheqerin pastaj hedhim vezen dhe kosin dhe ne fund i hedhim perbersit e ngurt, kete mase e shtrijme ne nje tav katrore te lyer me gjal dhe e prejm ne feta si ne foto dhe e dekorojm me bajame, ne anen tjeter pergadisim sherbetin me uje sheqer dhe pak limon dhe e ziejm per 30 min.

Pasi embelsira te jete pjeku te kete marr ngjyre karrameli ia hedhim sherbetin e ftohur dhe e kthejm prap ne furre me temperaturen e nalur dhe prenda 1 ore tora eshte gati. /sevalcivek/


Fjalet kyqe : embelsira  torte  kokos  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Turlitave me qofte dhe patate ne furre
Receta baze per tarta
Si te largojme peshën e tepert nga trupi pas lindjes