Embelsire me qokollat
Embelsire me qokollat

Embelsire me qokollat

Kuzhint.com

PERBERESIT: 100 gr Cokolate me 70% permbajtje kakao 100 gr Cokolate 200 gr Buter (Gjalp) 4 Veze 200 gr Sheqer 100 gr Miell PERBERES SHTESE: Ajke e rrahur me cokolate PERGADITJA:.. Furren e nxehim ne 210 °C.

Marrim nje tepsi te rrumbullaket 28 cm e lyejm me vaj.

Shkrim cokolaten pastaj ia shtojme buterin e prere ne copa e perzime deri sa te shkrihet buteri dhe te behet nje krem.

Ndajme vezet.

Te bardhat i rrahim me mikser gjithashtu edhe te verdhat me sheqerin i rrahim me mikser deri sa te trashet masa.

Kremin nga te verdhat me kujdes te shtuar e perzim me cokolaten qe e kemi shkrire me heret pastaj ia shtojme edhe te bardhat e vezeve te rrahura.

Dhe ne fund ia qesim edhe miellin.

Vendosim tepsin ne furre dhe e lem te pjeket per 25-30 minuta.

E shikojme me piru a eshte pjekur e mbulojme me folie dhe e lem edhe pak per ta pjekur. E ndajm ne dy pjes ku pastaj i bashkojm duke i ngjitur ne mes me ajken e rrahur nga cokolata. Servimin e embelsires e bejme me ajken e rrahur nga cokolata. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  qokollat  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle me rrush dhe qokollad
Brownie me malina dhe lajthi
 Fuqitë e mrekullueshme të uthullës së hudhrës