Embelsire me pudinge nga lengu i portokallit
Embelsire me pudinge nga lengu i portokallit

Embelsire me pudinge nga lengu i portokallit

Kuzhint.com

Receta nga tegatuajm. com

Perbersit per pudingun

  • 1 l lenge portokalli,
  • 5 luge nisheste dhe
  • sheqer sipas shijes

Lengun e portokallit e zien me pak nisheste dhe dhe sheqer deri t trashet si puding

Përbërësit per pandispanjen;

  • 4 vezë
  • 1 gota uji sheqer
  • 1 gotë uji vaj
  • 1 gota uji qumësht
  • 3 lugë gjelle kakao
  • 1 pako sodë për ëmbëlsirë (10gr)
  • Miell (8-10 lugë gjelle)

Pergaditja;

Gatuajm kekun me perbersit e me siperm derisa te bashkohen mire dhe masen e fituar e qesim ne tepsi te lyer me vaj dhe e pjekim ne 180 grad

Pasi te pjeket pandispanja e ndajm ne dy pjes te bararabarta pastaj vendosim njeren pete ne te njejten tepsi qe e kemi pjekur e lyejm me pudingun e portokajve dhe prap vendosim peten tjeter dhene fund e qesim te gjithe pudingun e mbetur e rrafshojm mire dhe e vendosim qe te ftohet


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  pudinge  lengu  portokajve  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Role me keksa dhe banane
Banania, te shendosh apo te dobeson
 Lazanje Bolonjeze