Embelsire me lenge Fanta
Embelsire me lenge Fanta

Embelsire me lenge Fanta

Kuzhint.com

Per brumin:

 • 3 kokra veze
 • 5 luge sheqer
 • 5 luge vaj
 • 5 luge miell
 • 1 peciv
 • 1 vanile

Si fillim vrasim vezet me mixer mire e mire, shtojme sheqerin dhe vajin duke vazhduar me perzierjen.

Pasi fitojme masen e duhur ndalim mixerin.

Shtojme miellin, bakin pouder dhe vanilen duke e perzier me luge druri.

E shtrojme ne tepsi pak me te madhe se normale qe tna vije brumi i holle si ne foto.

Pjekim ne furre me temp. 180 � per 25 min.

Cream-i i bardhe

 • 1 liter qumesh
 • 0. 5 liter Hopla (qana e embel)
 • 7 luge niseshte
 • 7 luge sheqer

Qumshtin e veme ne zjar te nxehet.

Duke u nxeh qumshti perziejme Hoplen me 7 luge niseshte e 7 luge sheqer.

Kur te kete marre valen e pare qumshti shtojme Hoplen me perbersit tjere dhe e perziejme me tel guzhine per 3 minuta.

Kete cream j’a hudhim brumit siper dhe e leme te ftohet disa minuta.

Cream-i i verdhe

 • 1 liter leng me gaz Fanta
 • 3 pudinga vanile
 • 12 luge sheqer

Veme Fanten ne zjarr te valoje.

Pudingat me sheqerin i tretim me pak leng Fanta dhe kur te merr valen Fanta e hedhim tek ena.

Perziejme me tel guzhine derisa te fitojme trashesine e duhur.

I’a shtrojme siper cream-it te bardhe dhe e leme te ftohet per 1 ore.

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  leng  fanta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si përgaditet fondani në kushte të shtëpisë?
6 heqës njollash të tapetit në shtëpi
Kakao: një mik që ju bën mirë