Embelsire me krem kokosi e nutela
Embelsire me krem kokosi e nutela

Embelsire me krem kokosi e nutela

Kuzhint.com

Perberesit; -4 veze -200 gr sheqer -200 gr miell -200 gr arre kokosi te grire+50 gr per dekorim -100 gr gjalpe -1 pakete pluhur fryres -1 kavanoz nurtela -500 GR keksa dhe 250 gr gjalp teshkrirne ambient te dhomes i perziejm dhe i vendosim ne fund te tepsis, dhe pastaj e qesim maseh e fituar nga vezet Pergatitja Ne nje ene rrahim sheqerin me vezet derisa te krijohet nje mase e bardhe e fryre.

Shtojme gjalpin dhe pasi e trazojme, shtojme edhe miellin, pluhurin fryres dhe 200 gr arren e kokosit te grire.

Kur te jete brumi homogjen, e qesim mbi masen me keksat e shtrura me parne tepsi dhe me luge hedhim siper nurtela ku me nje pirun i bejme levizje nga posht lart qe gjate pjekjes te depertoje brenda brumit(SHIH FOTON).

E pjekim ne furre te ngrohte ne 200 °. Pas pjekjes siper e sperkasim me arren e kokosit. Ju beft mire!!!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  krem  kokosi  nutela  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

E pabesueshme: Piu per 8 muaj lëngun e karrotave, shikoni cka ndodhi
CHEESECAKE ME ARRE KOKOSI DHE NUTELLA
Gurabija me portokallë