Embelsire me krem kokosi dhe grize  nga Egzontina Ismaili
Embelsire me krem kokosi dhe grize nga Egzontina Ismaili

Embelsire me krem kokosi dhe grize nga Egzontina Ismaili

Kuzhint.com

Perbersit per peten :4 veze tunden me 1 gote 250ml sheqere pastaj i shtohet nje gote 250ml vaje dhe nje gote 250ml qumeshte, tunden serisht dhe i shtohet nje gote 250ml miell 3 luge gjelle kakao dhe nje pluhure per pjekje (pecive).

Ky brume ndahet ne dy pjese te barabarta.

Filli : nga nje liter qumeshte ndajem 100 ml qumeshte pjesen tjeter te qumeshtit e valojm me dy sheqer vanilje.

Ne nje pjate shtojme 9 luge gjelle (grize) dhe nje gote 250 ml sheqere ja shtojme 100 ml qumeshte e tundim dhe si te valoj qumeshti ia shtojme masen me grize e perzijme pa e nderpre deri sa te trashet pastaj pasi te trashet ja shtojme 2 kokosa.

Gjysmen e brumit e shtojme ne tepsi e pjekmi pastaj ja shtojme fillin me grize dhe pjesen tjeter te brumit serisht e kthejme ne furre pasi te pjeket e lem vetem pak te pushoje dhe e prejme ne kocka dhe ja shtojme nje çokollad gatimi te cilen e shkrime me avulle me pake margarine dhe qumeshte.

Sherbehet pasi te ftohet plotesishte.

Ju befte mire.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  bere  egzontina  ismaili  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Rosticeritë me nivel të lartë të yndyrës dhe sheqerit  kan lidhje me dhjami
Princez krofne me kakao
C'fare eshte kuskus (cous-cous)