Embelsire me gjeme kumbulle
Embelsire me gjeme kumbulle

Embelsire me gjeme kumbulle

Kuzhint.com

Perbersit;

  • 3 veze
  • 1 gote (ujit) sheqer
  • 1 gote (ujit) vaj
  • 1 gote (ujit) qumesht
  • 1 pecive
  • 1 vanille
  • 1 lug (qaji) sode bikarbone
  • 3 gota (ujit) miell

Pergaditja;Se pari tunden vezet me sheqer derisa te tretet sheqeri dhe fillon te dyfishohet dhe te behet nje mase homogjene dhe pastaj ia shtojm vajin, qumeshtin dhe perberesit tjere me rend iperziejm edhe pak derisa zhduket mielli pastaj masen e fituar e qesim ne tepsine e lyer me vaj dhe e fusim ne furren e para ngrohur ne 180 grad me pjeke .

E kontrollojm nderkoh me rremojse se a eshte pjekur pastaj e largojm nga soba. Pasi te pjeket torta e lyejm siper me pestil / Sumeja Mustava /


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  gjeme  kumbulle  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sarma me lakra turshi
Gurabia me molle
Dëshironi që të keni dhëmbë të bardhë dhe të bukur