Embelsire me bajame dhe çokolatë
Embelsire me bajame dhe çokolatë

Embelsire me bajame dhe çokolatë

Kuzhint.com

Perberesit per 12 porcione:

  • 300 gr Cokolate
  • 4 veze
  • Nje pako sheqer vanille
  • 0. 04 gr Krip
  • 150 gr Gjalp i bute
  • 100 gr Sheqer
  • 150 gr Bajame te bluara
  • Nje luge qaji pecive
  • 35 gr Miell

Pergaditja:

1. 150 gr Cokolate e grryejme imet.

Ndajme vezet.

Te bardhat i rrahim me mikser sbashku me sheqer vanillen dhe kripen.

Ne nje ene tjeter rrahim me mikser gjalpin pastaj ia shtojme sheqerin dhe te verdhat e vezeve nje nga nje.

Perzim bajamet me miellin, peciven dhe cokolaten dhe i hedhim te masa me gjalpin duke e perzier vazhdimisht me mikser.

Ne fund me kujdes ia shtojme edhe te bardhat e vezeve te rrahura.

Derdhim brumin ne tepsi (26 cm) te mbuluar me leter per pjekje e rrafshojme mire dhe e vendosim ne furre te pjeket ne temperatur 160 Grad 50 minuta.

Pasi te pjeket e largojme nga furra dhe e lem te ftohet.

Cokolaten e mbetur e shkrim dhe me te e lyejme torten siper dhe e dekorojme me disa bajame te coptuara.

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  bajame  cokolate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Toptha (bombica) me grize - te mbushura me çokollade  nga tegatuajm
Ja disa ushqime qe forcojne imunitetin
Një ilaq për largimin e kollitjes për fëmij