Embelsire me çokolate
Embelsire me çokolate

Embelsire me çokolate

Kuzhint.com

PERBERESIT:

100 gr Cokolate me 70% permbajtje kakao

100 gr Cokolate

200 gr Buter (Gjalp)

200 gr Sheqer

100 gr Miell

PERBERES SHTESE:

Ajke e rrahur

Salce cokolate

disa arra per dekorim

PERGADITJA:..

Furren e nxehim ne 210 C.

Marrim nje tepsi te rrumbullaket 28 cm e lyejm me vaj.

Shkrim cokolaten pastaj ia shtojme buterin e prere ne copa e perzime deri sa te shkrihet buteri dhe te behet nje krem.

Ndajme vezet.

Te bardhat i rrahim me mikser gjithashtu edhe te verdhat me sheqerin i rrahim me mikser deri sa te trashet masa.

Kremin nga te verdhat me kujdes te shtuar e perzim me cokolaten qe e kemi shkrire me heret pastaj ia shtojme edhe te bardhat e vezeve te rrahura.

Dhe ne fund ia qesim edhe miellin.

Vendosim tepsin ne furre dhe e lem te pjeket per 25-30 minuta.

E shikojme me piru a eshte pjekur e mbulojme me folie dhe e lem edhe pak per ta pjekur.

Embelsiren e perfundojm duke e mbulu me ajken e rrahur dhe salcen nga cokolata si dhe duke e dekoru me disa thelbi te arrave.

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  cokolate  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Çdo gjë në natyrë është i ngjajshem  me organet e trupit  ton!
Ilaçi popullor kundër reumës
Lëngjet e gazuara nxisin ndryshimet në tru!