Embelsire me çokolate dhe Nescafe
Embelsire me çokolate dhe Nescafe

Embelsire me çokolate dhe Nescafe

Kuzhint.com

Perberesit:

125 gr Miell3 Pako Nescafe me pak sheqer

  • Nje luqe qaji peciv (bakin, pluhur per fryrjen e embelsires)180 gr SheqerNje pako sheqer vanille120 gr Margarin ose gjalp100 gr Cokolate125 ml UjeNje luge gjelle Schmand10 gr Kakao100 ml QumeshtNje veSheqer pluhur per dekor

Pergaditja:

Nxehim furren ne 170 Grad.

Qumeshtin,

Schmand-in, gjalpin, sheqerin, sheqer vanillen, kakaon dhe cokolaten i hedhim ne nje tenxhere dhe e vendosim mbi zjarre ne temperatur te ulet deri sa te shkrihen gjalpi dhe cokolata.

Pastaj e largojme nga zjarri dhe e hedhim ne nje ene plastike dhe e lem te ftohet.

Vezen e rrahim me mikser, miellin e perziejme me peciven dhe neskafen dhe te gjitha sbashku i hedhim tek masa me gjalp e cokolate.

E perziejme masen mire dhe e hedhim ne nje tepsi te rrumbullaket te lyer me gjalp.

Embelsira te pjeket ne furre 40-45 minuta.

E largojme mbas 45 minutave nga furra dhe e jekmi torten nga tepsia.

E lem te ftohet dhe ne fund e pluhurosim me sheqer pluhur.

Embelsire e bere nga TeGatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  cokolate  nescafe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si te gatuajm orizin e zi nga  feti Ibraj
SALCA PER TE SHIJUAR SALLATAT!
5 mënyra për të eliminuar dhjamin në shpinë