Embelsire e lehte me jaffa keksa
Embelsire e lehte me jaffa keksa

Embelsire e lehte me jaffa keksa

Kuzhint.com

Përbërësit:

500 gr Jaffa keksa

250 ml qumësht

4 lugë sheqer

4 lugë miell ose nisheste

1 kese sheqer vanile

125 gr margarin

Nevoitet edhe kokos.

Përgatitja:Përziejmë miellin(ose nishesten) dhe sheqerin me pak qumësht ndersa qumështin tjeter e qesim të vlojë.

Kur të vlojë qumështi e qesim miellin dhe e ziejmë deri sa të trashet duke e përzier pandërprerë që mos të mbetet kokrra.

Largojmë nga zjarri dhe e lejmë anash të ftohet.

Në ndërkohë rrahim margarinën me mikser dhe kur të ftohet filli i përziejmë bashkë.

Marrim keksat dhe i prejmë përgjysmë(mundeni edhe mos me i pre i leni ashtu te rrumbullaketa).

I lyejmë me fillin e përgatitur dhe i ngjesim nga 2 copa bashkë. Anash i rrotullojme në kokos.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  lehte  jaffa  keksa  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Panine të vogla
Ilaçe Popullore (Shtëpiake) Për Thumbim Blete
Biskota të mbushura