Embelsirë pa vezë nga tegatuajm
Embelsirë pa vezë nga tegatuajm

Embelsirë pa vezë nga tegatuajm

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 gota me qumesht, 2 gota me sheqer, 30 gr qokollade te zeze ne rende, 3 gota me mielle, 1 luge te sheqerit me sode buke, 2 luge kakao por ben edhe cimet (kanelle), 3 luge me gjeme vishnje dhe 1 peciv

Pregaditja e recetës :

Ne nje en te thelle ne fillim e qesim qumshtin pastaj sheqerin dhe qokolladen ne rende pastaj ia shtojm edhe perbersit e tjer te perzier se bashku millin peciven dhe soden e bukes.

Pasi te ja kemi qit i perziejm te gjithe se bashku me nje tel kuzhine derisa te bashkohen mire ia shtojm edhe 3 luge me gjeme vishnje ose sipas shijes qe keni(une e pergadita me reqel vishnje) i perzien mir dhe masen e fituar e qesim ne nje tepsi te lyer me gjalpe dhe e pjekim per 15 min ne temperatur 200 grad.

Pasi te jet pjekur e lyejm siper me gjeme vishnje si dhe mbi shtreses me gjeme ia qesim edhe nje shrtes tjeter me qokollad te zeze te shkrir me nje filgjan qumesht dhe nje luge me gjalpeDekori sipas deshires.

Gatuane se po ia vlejke e shpejt dhe shume e shijshme.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  keke  veze  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si mendoni ju a janë helmuese për fëmijët këto lule
Tmerr në Tiranë: Mishi i hedhur në mbeturina rifutet në konsum (Foto)
AKULLORE ME MANAFERRA