Embelsirë me lenge vishnje
Embelsirë me lenge vishnje

Embelsirë me lenge vishnje

Kuzhint.com

Shtresa e pare

Ne nje tengjere qesim n je liter leng vishnje dhe 10 luge gjelle sheqer dhe i vendosim ne pan qe te vloj Pasi te vloj ja qesim edhe 200 gr grizi perziej gradualishte dhe e lem qe te vlon deri sa masa te jete trashur

Shtresa e dyte

Gjysem litre qumshte dhe gjyseme margarine e vlojm ne nje tengjere dhe pasi te kete vluar qumeshti ja shtoni dy puddinga te vanilles te tretura me par me pak qumesht te ftoht e perziejm derisa te trashet mier

Shtresa e tret

Dy te bardhat e ves i rrahim me mikser deri sa te formoni shkume te bardhe, pastaj ne nje ene tjeterrrahim edhe 500 gr hoopla, dhe masen e formuar e bashkojm dhe e vendoseni permbi, kremit me puding dhe e dekoroni me qokollad si ne foto

Ju befte mire


Fjalet kyqe : embelsire  lenge  vishnje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Komposto prej pjeshkave
Gjoks (fileto) pule  me  pilaf
Speca turshi nga tegatuajm.com