Embelsir shume e shishme
Embelsir shume e shishme

Embelsir shume e shishme

Kuzhint.com

Perbersit per bazen; 200 gr biskota 120 gr gjalp 2 luge sheqer Perbersit per kremin; 600 gr djath Philadelphia original 100 ml ajk pana per embelsira 3 veze ne temperature ambjenti 50 gr sheqer 2 luge niseshte 1 pako te vogel vanilje lekuren e 1/2 limoni Per dekorim; reçel sipas deshires qokollad Pregaditja; Shkrim gjain vetem sa te leshohet pak dhe pastai ne te i qesim keksat e coptuara dhe sheqerin ku te gjitha i perzim mire dhe i vendosim ne fund te tepsis te rrumbullaket me diameter 22cm Kremi; Marrim vezet dhe i rrahim mir me sheqer dhe kur te formohet nje mase e dendur ia qesim nishesten dhe e ziejm permi avull deri sa te trashet pastaj e lem qe te ftohet. Ajken e rrasim mir me mikser deri sa te trashet dhe ne te e shtojm djathin Philadelphia original e perziejm ne tel kuzhine nga posht nalt dhe ne fund ia shtojm edhe masen me vez qe e kemi pregadit me heret dhe qe e kemi ftohur, vaniljen si dhe levoren e limonit. Mbasi te kemi pregadit masen e hedhim mbi peten me keksa ku e rrafshojm mire dhe e lem qe te ftohet.

Kur ta servoni ateher qdo cop e dekoroni me reçel sipas deshires dhe qokollad te shkrir. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  shume  shishme  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

SUPER-USHQIMET QË JU MBROJNË NGA ÇDO SËMUNDJE
 Preshi si dhe veçorit e tij shëruese
Uthullë shtepie prej levoreve te mollave