Embelsir qe nuk pjeket
Embelsir qe nuk pjeket

Embelsir qe nuk pjeket

Kuzhint.com

Përbërësitper peten; 200gr biskota 100gr gjalp 50gr qokollade e zezë 150gr arra te bluara 10gr kakao Kremi: 300gr krem per akullore 300ml krem pana Hopla 200gr arra te bluara 200 gr lejthi te bluara 100 gr qokollad te grryer ne rende 15 gr sheqer 150 ml qumesh 10gr zhelatinë 3 lug uje Per dekorim; 1 shllag krem te bardhe 50 ml qumesht dhe 1 pako me keksa Përgatitjae petes; Së pari shkrihet gjalpi bashk me qokolladë, pastaj ia shtojmë biskotat e grimcuara bashk me arrae bluara lejthi te bluara dhe kakaon.

Këtë masë e shtriejmë në tepsi te shtruar me leter kuzhine dhe e lëmë të qëndroj qete ftohet. Përgatitja e kremit; Ne nje ene te madhe opllën e përziejm me mikser derisa sa të formohet krem i forte, pastaj ia shtojmë kremin per akulloret te przier me qumesht ku me par e keni rrahur me mikser.

Aty duhet të përzieni edhe sheqerin me lajthi të bluara, arra te bluara, qokolladen e grryer ne rende dhe zhelatinë e zbutur me pare me 3 lug uje.

Te gjithe perbersit i perziejm ngadal me nje tel kuzhine mire pastaj te gjithe masen e shpërndajm mbi brumin e ftohur. qe e kemi pregadit me par. Duhet te qëndrojë në frigorifer qe te ftohet mir arsya sepse prej kesaj duhet ti bejme keto forma si ne foto, ku ne fund i dekorojm me shllag te rrahur me mikser dhe keksa. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  pjeket  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Shpageti me mishe pule
-Kifle-
Torte me fruta të thata