Embelsir me shije te ndryshme
Embelsir me shije te ndryshme

Embelsir me shije te ndryshme

Kuzhint.com

Perbersit per peten; * 4 kokrra veze * 15 lug sheqer * 2 luge gjelle kakao * 15 lug qumesht * 15 lug uji vaj * 15 lug miell * 1 peciv *1 vanilie Pergatitja e petes: Ne nje ene, perzini vezet, sheqerin, kakaon, qumeshtin dhe vajin,

Shtoni miellin dhe vanilien perzini dhe pastaj shtoni pecivens dhe perzin me mikser ne shpejtesi te ngadalte. Hidhni kete mase ne nje tepsi katrore dhe piqeni ne 180′C per 50 minuta.

Pasi te piqet nxerrim nga furra dhe e lem qe te ftohet *Shtresa e pare; Ne nje ene qesim 200 gr arra te coptuar i perziejm me 200 gr qokollad te shkrir, 100 gr gjalp te zbutur dhe 200 gr keksa te bluara.

Kete mase e shtrojm ne fund te tepesis te rrafshuar ne menyr te qrregurrt jo te drejt;pastaj ia qesim kremin e pregadiur nga, *Shtresa e dyte, Marrim krem vanile te akullores e rrahim me mikser deri sa te trashet si dhe krem qokolladen edhe kete e rrahim mire ie peryiejm me lug vetem pak qe ta merr formen si ne foto dhe e fusin ne ftohje dei sa te pregaditim peten Shtresa e trete, Marrim peten e ftohur dhe e vendosim mbi kremi ngadal pastaj siper ia hedhim Shtresa e katert; kompotin me qershia te perzier me zhelatinen ku me par e kemi zbutur ne uje dhe ket perzirje ja qesim siper tortes e rrafshojm mire ne te gjitha anet dhe e fusim per tu ftohur


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  shije  ndryshme  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si te shtojme peshe ne menyre te shendetshme?
Biskota te buta me kokos
Qofte me perime ne furrë nga tegatuajm