Embelsir me rende
Embelsir me rende

Embelsir me rende

Kuzhint.com

Perberit:

* 220 g sheqer

* 100 g miell

* 320 g çokollatë për zierje

* 250 g gjalpë

* levorja e nje portokalli

* 1 qokollad te bardhe

Përgatitja:

Thyhen 7 ve, dhe të verdhat e vezëve përzihen me 145 g sheqer, miksohen, bëhet një masë si shkumë.

Nga të bardhët e vezëve bëhet shkuma e bardhë.

Të verdhave të vezëve së pari u shtohet mielli e pastaj shkuma e bardhë si dhe levorja e nje portokalli.

Me letër për pjekje mbështillen 3 kallëp (me diametër prej 23 cm), dhe masa e bërë gati qitet në këto kallëpe (në lartësi prej 3-4 mm).

Piqen për 7-8 minuta në 200 shkallë C.

Vezët e tjera bashkohen me sheqer dhe ziejnë në avull, ndërsa kur uji të vlojë, miksohen 5 minuta.

Kësaj mase i shtohen 240 g çokollatë dhe miksohet.

Largohet nga zjarri dhe tundet përderisa të ftohet.

I shtohet gjalpi i zbutur dhe lëvorja e renduar, miksohet.

Ky krem futet në frigorifer për 5 minuta.

Dy disqet lyhen me masën çoko dhe renditen njëra mbi tjetrën.

Çokollata shkrihet në avull.

Kur të ftohet, qitet mbi diskun e fundit dhe futet në frigorifer që të shtrëngohet.

Pritet në 8 pjesë dhe në secilën pjesë vihet pak krem-te bardhe.

Torta lyhet me krem dhe zbukurohet me e qokollade

Ju beft mire!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  rende  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle suedeze me kanell nga Albana Osmani
Revani me qokollad
 Njihuni me mollën vdekjeprurëse