Embelsir me qokolad
Embelsir me qokolad

Embelsir me qokolad

Kuzhint.com

Përbërësit:

  • 1 filxhan (kajsi të thata, kumbulla të thara, etj)
  • 1/2 filxhan bollgur
  • 3 lugë bajame ose arra të bluara
  • 190 g pure molle
  • 2 banane i shtypem
  • 150 gr qokollad te shkrir ne avulle
  • 3 lugë pluhur kakao
  • 150 ml ujë
  • 2 luge zhelatin

Përgatitja:

Marrim nje tepsi rreth 19 cm. per ëmbëlsira me formë dhe fundin e mbulojm me letër pjekje.

Frutat e thata i copëtojm në një procesor ushqim (blender), shtoni arra dhe miell gradualisht.

Masen e perziejm me kujdes dhe fillojnë të gatuajm, atëherëe hedhim në tepsin me formë të para-përgatitur per ëmbëlsira dhe vendosim në frigorifer.

Bananet i shtypim dhe të përziera me puren e molles dhe pluhur kakao, i rrahim lehtë me një rrahse elektrike.

Zhelatinen e përziejm me ujë një ene me tel kuzhinier për 30 sekonda.

Me një aparat elektrik te gjitha perbersit së bashku me çokollatë dhe masën e frutaave i perziejm derisa përzierja te fillon të trashet.

Kremin e përfunduare qesim mbi shtresën bazë dhe te ftoh e rrafshojm mire e dekorojm sipas deshires dhe e vendosim qe te ftohet për 2-4 orë.


Fjalet kyqe : embelsir  qokolad  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte  me dy krema nga Hajrije Sinani
Fëmija juaj belbëzon
PogaQe me djath ne brum