Embelsir me pudingë
Embelsir me pudingë

Embelsir me pudingë

Kuzhint.com

Perbersit;

1 litër Qumësht,

1 filxhan bollgur,

1 filxhan sheqer pluhur,

1 pako vanilje,

1 qese me krem whipped,

Gjysem paketë me biskota çokollatë Petit baure.

Pergaditja;

Ne nje tengjere qesim qumësht, mielle te bluar trash(bollgur) sheqer dhe vanilje dhe i perziejm me nxitje rreth ngrohjes se mesme ddhe i leme qe të ziej derisa të trashet. pastaj marrim pudingun e trashe e largojm nga zjarri dhe ne te shtoni krem whipped në formën e vpluhurit dhe e perziejm me një mikser per 5-6 min.

Ne nje tepsi shtrojm qese plasmasti dhe ne të hedhim gjysmën e kremit pastaj e shtrojm edhe nje rend me biskota me kakao si ne foto ne te gjitha anet.

Së fundi, shtojm edhe budingun e mbetur siper duke e rrafshu mire me lugë.

Embelsiren e perfunduar e vendosim ne frigorifer për 2 orë qe te mpikset pastaj e marrim nga frigorifer e prejm në fetadhe e sherbejm.

Ju bëftë mirë. kochtrotz. de


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  pudinge  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir Bridal Bag
Si zihet Kosi
Topëtha me orizë