Embelsir me molla nga Festim Ismaili
Embelsir me molla nga Festim Ismaili

Embelsir me molla nga Festim Ismaili

Kuzhint.com

Perbersit;

  • 3 kokrra vez
  • 200 gr margarin kristal
  • 1 got shiqer
  • 200 ml
  • 3 gota mill
  • Ni peciv
  • Nji vanill

Per mbushje;

7 molla i pastrojm i qerojm dhe i grijm ne rende

Mollave ju qesim edhe pak sheqer siper

Pergaditja;Nga perbersit e mesiperm formojm brumin i cili duket te ndahet ne dy pjes ku te dy pjeset e ndara te brumit tollohet me tollus dhe pastaj marrim nje tepsi e lyejm me gjalpe dhe pastaj njenen pete e qesim mbi tepsi dhe siper saj ia qesim mollat e grira ne rende me pak sheqer pastaj siper mollave e vendosim edhe peten tjeter te talluar dhe e vendosim qe te pjeket ne 200 grad.

Pasi te pjeket i hedhim siper per dekor sheqer pluhur.

Ju beft mire nese e gatuani!


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  molla  festim  ismaili  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ja si mund të hiqni njollat e vajit..
Bavette me karkaleca
Peshk të rreshkur të aromatizuar me erëza