Embelsir me mascrapone
Embelsir me mascrapone

Embelsir me mascrapone

Kuzhint.com

Perbersit:

Për kore:

150 g biskota (mundësisht me karamel)

60 gmargarinë.

400 g luleshtrydhe,

500g Djath mascarpone.

5 lugë sheqer,

1 buding vanilje,

300 ml qumësht soje,

1 lugë çaji kanellë

PËRGATITJA: Shkrijme margarinen ne nje ene dhe ne te hedhim biskotat e bluara, hedhim masen ne nje tepsi katrore te shoqeruar me leter kuzhine dhe e rrafshojme mire masen dhe e pjekim ne furre per 10 min ne tem 150 grad.

Pastaj pergadisim pudinge me 300 ml qumesht te vluar dhe pak sheqer dhe e leme te ftohet dhe pastaj hedhim djathin mascrapone.

Nxerrim peten nga furra dhe i rendisim luleshtrydhet e prera pergjysem dhe siper ia hedhim 3 te 4 e mases me mascrapone dhe e rrafshojme.

Mases se mbetur ia shtojme kanellen dhe e perziejm dhe ia hedhim siper. sherbehet e ftohur pas 3 ore.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  mascrapone  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Eklera me reqel vishnje
Pudingë me portokallë
Tortë me luleshtrydhe (dredheza)