Embelsir me maja
Embelsir me maja

Embelsir me maja

Kuzhint.com

Përbërësit:

 • 250 g rrush të thatë
 • 1 Vez
 • 160 g të qumështit
 • 250 gram sheqer kafe
 • 1 majë e kripë
 • E verdha e 1 veze
 • 250 g krem
 • 250 g krem
 • 250 g të kikirikë copëtuar
 • 6 lugë uiski
 • 40 g sheqer
 • 160 g gjalpë
 • 30 g maja të freskëta
 • 400 g miell

Pergaditja;

Ne nje en qesim majan e thermuar dhe i shtojm pak qumështin e perziejm dhe e lem qe të rritet në një vend të ngrohtë.

Nxehim qumështin pak në një tigan.

Sitim miell në një en dhe bejm një vrimë në mes, qesim gjalpin, sheqerin, kripën, vezët te verdhë veze dhe i gatuajm me masen e me siperme me majan e formojm nje brum. dhe e lem qe të rritet, i mbuluar, derisa te dyfishohet masa.

Ngrohim paraprakisht furrë në 200 � C.

Zbutim rrushin e thatë ne në uiski.

Gjalpë e mbetur me sheqer kafe në një tigan shkrihet.

E perziejm në krem me tel kuzhine shkurtimisht.

Shtoni te copëtuar kikirikë, arrë dhe rrush i thatë përzierje .

Hap brumin e ardhur në një tepsi perpjekje dhe siper ia hedhim përzierjen me fruta te thata dhee fusim ne furrë përpjekje duke e mbuluar njeher siper dhe e pjekim rreth 30 minuta,

E ndalim furren dhe ja hekim letren siper dhe e lem te qendroj ende ne furr pa ia hapur deren.

Pasi te pjekjet dhe ftohet, e prejm në trekëndësha si ne foto.

Nga; /gutenappetit. de /


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  maja  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Patate me rosmarin si dhe salatë
Pide turke vegjetariane
Si behet gjiza e embel ose rikota( me kerkese te amvisave)