Embelsir me lajethi
Embelsir me lajethi

Embelsir me lajethi

Kuzhint.com

Perberesite: 200 gr margarin 225 gr sheqer 3 veze 450 gr miell 100 gr lajthi te bluara 1 luge e gjysem qaji peciv 1 luge qaji kanell 1 luge gjelle kakao 250 ml qumesht 100 gr zhele me shije bruznice (mundet edhe qokollad ) 200 gr lajthia te coptuara jo te bluara 200 gr sheqer pluhur 2 luge gjelle leng limoni 100 gr lajthi per dekorim Pergaditja: 200 gr margarin e rrahim me sheqerin dhe ia qesim vezet nje nga nje duke i rrahur edhe 3 minuta. Perzim miellin me lajthia e bluara, bakini, kanellen dhe kakaon se bashku me qumshtin dhe te gjithen e qesim te masa me veze. Nese masa ju duket shum e fort ateher mundeni edhe pak qumesht ti qitni.

E qesim brumin ne tepsi katrore e rrafshojme mire dhe e lem per 30-35 minuta te piqe ne temperatur 180 grad. Pastaj e largojme nga furra dhe e lem te ftohet.

Nga torta presim ne copa katrore si ne foto. Zhelet i shkrim dhe me te ia lyejm rrethet torteve katrore dhe menjehere ia ngjesim arrat e coptuara.

Sheqerin pluhur e perzim me lengun e limonit deri sa te trashet masa dhe kete ia qesim mbi tortet e vogla katrore.

Seciles torte ia vendosim mbi nga nje lajthi. Ju befte mire !


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  lajethi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle me sherbet
Lakër Turshi
Pse duhet te vendosni qepe nen çorape kur te flini gjume? Do ta provonit ju?