Embelsir me krem vanilje nga Kaltrina Berisha
Embelsir me krem vanilje nga Kaltrina Berisha

Embelsir me krem vanilje nga Kaltrina Berisha

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

6 bardha të veze, 6 luge sheqer i rrahim me mikser pastaj ia shtojm 6 luge mille, 1 peciv dhe 1 vanill, 6 luge qumshte, 50 gr kokos Masen e fituar e qesim ne tepsi dhe e pjekim ne 190 grad

Pregaditja e recetës :

Për kremin 6 te kuqe të vezeve i perzin me 2 pudinga te vaniles me sheqerin dhe me 1gote e gjysem qumshte pastaj në nje tengjere i qesim me vlu 3 gota qumsht dhe kur vlon ia shtojm edhe masen e pudingut e perziej mire dhe pası te trashet e largojn nga soba dhene tengjere i qesim edhe 100 g keksa Dhe tu e zi pudingin ja qet edhe 100 gr margarin dhe 100 gr sheqer pluhur te perzi ne mikser.

Pasi te pjeket torta e beni renditjen dhe dekorimin si ne foto.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  krem  vanilje  kaltrina  berisha  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Rizoto me karkaleca, limon, dhe qumësht kokosi
Gurabija  nga Vesa Nina.
Biskota të mira me kakao