Embelsir me kokos gatuar nga  Labinota Korqa
Embelsir me kokos gatuar nga Labinota Korqa

Embelsir me kokos gatuar nga Labinota Korqa

Kuzhint.com

Perbersit:

Per peten: 2 veze, 2 dl qumeshti, 1 dl vaj, 200 gr sheqer, 100 gr miell, 1 peciv, 2-3 uge kakao>> Te gjithe perbersit i bashkojme ne nje ene duke rrahur fillimisht vezet me sheqerin dhe perpersit e tjer me rend, i shtrijme ne nje tav katrore dhe e pjekim per 15 minuta ne 168 grad.

Per kremin nevoiten: 1 iter qumesht, 1 filxhan sheqer, 7 luge grize ( Blogur), 20250 kokos, 50 gr cokolad e bardhe. >>. vendosim ne zjarr qumeshtin ne nje ene dhe en te hedhim grizen pasi te veloj qumeshti dhe vazhdimisht shkojme duke e eprzier deri s ate trashet pastaj shtojme perbersit e tjere me rende dhe pasi masa te bashkohet e leme ne nje ana te ftohet.

Pasi peta te jete pjekur marrim ia hedhim kremine pergadiur dhe e rrafshojme me luge kuzhine, dhe ne fund shkrijme 150 gr cokoad te zeze dhe ia hedhim 30 ml ajke te embe me qelim qe te mos na forcohet cokoada.

Sherbehet pasi te kete pushuar per 4 ore.

Pergaditur nga fansja e faqes www. tegatuajm. com >>>Labinota Korqa


Fjalet kyqe : embelsir  kokos  gatuar  labinota  korqa  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Trahana
Gurabi te mbushura me arra dhe karrota
Pija  Sass -zvogëlon peshën dhe barkun për disa ditë