Embelsir me keksa dhe banane nga Gaziganja Salihu
Embelsir me keksa dhe banane nga Gaziganja Salihu

Embelsir me keksa dhe banane nga Gaziganja Salihu

Kuzhint.com

Perbersit : 1 kg Keksa, 500 ml Qumeshte, 100 gr qokollad, 4 banane 2 Puding me kakao ose qokollad, sheqer dhe arra dhe rrush sipas shijes.

Per dekorim : Kokos ose arra te coptuara.

Përgatitja: Pergadit se pari pudingun me qumesht dhe sheqer dhe leni qe te ftohet..

Se pari shtrojm nje foli najlloni ne funin e tepsispastaj e qesim nje pjes te kremit te pregaditur me par pastaj i renditni keksat ku se pari i zbutni ne qumesht te vaket pastaj i rendesni siper kremit.

Vazhdoni keshtu krem, keksa, puding, keksa krem, keksa, puding dei sa te perfundoj e gjithe masa dhe ne fund i renditeni bananet e qeruara si ne foto.

Ndermjet rendeve mund i vendosni edhe100 gr arra te bluara, dhe 100 gr rrushe te terur.

e mbledhim embelsiren me keksa si ne foto dhe siper ne fund e lyeni tere torten me kremin e pregaditur dhe ne fund e dekorojm me arra te bluara

(Keksat cdo here duhet ti kalohen vetem pak ne qumesht pastaj ti rendisni mbi krem).


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  keksa  banane  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek me çokollatë me zemër arrë kokosi
Pogaçe me djathë  nga Kaltrina Berisha
Si gatuhet brumi Sfoljat