Embelsir me kakao
Embelsir me kakao

Embelsir me kakao

Kuzhint.com

Perberesite: -1 pete e gateshme me kakao -3 Pako Philadelphia Milka -3 Luge gjelle kakao -1 pako sheqer vanille -9 fleta zhelatin -250 gr ajke -300 gr fruta mali te perziera( te fresketa ose te ngrira) -50 gr sheqer Pergaditja: 1. --Peten e gatshme e vendosim ne nje tepsi te rrumbullaket.

Philandelphia Milka, kakaon dhe sheqer vanillen e rrahim me mikser. 2-. -6 fleta zhelatine me 150 ml uje te ftohet i zbusim per 10 minuta.

E shkrim dhe pastaj e qesim te kremi i mesiperm.

Ajken e rrahim me miser dhe e qesim edhe kete te kremi me lart dhe kete mase e qesim me peta e vendosur ne tepsi dhe e lem per 1 ore te ftohet. 3. -Frutat e malit i bejem pure. 3 fletat tjera te mbetura te zhelatines i zbusim ne uje te ftohet per 10 minuta.

I shtypim dhe i qesim te frutat pure dhe se bashku me sheqerin i rrahim mbi shporet ne temperatur te ulet deri sa te shkrihet sheqer.

Dhe ne fund e lem pak te ftohet dhe e qesim te torta mbi. Te qendroj edhe 2 ore tjera ne frigorifer pastaj eshte e gateshme per servim. Ju beft mtre! http://tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  kakao  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Patate të mbushura me laker të gjelbërt nga ne
Sufle Djathi
Ja si të dalloni nëse me të vërtetë është bukë e zezë,