Embelsir me gjem vishnje
Embelsir me gjem vishnje

Embelsir me gjem vishnje

Kuzhint.com

Perbersit; 2 vezë 10 lugë sheqer 8 lugë miell 4 lugë bollgur 1Pluhur pjekje 10 lugë qumësht 7 lugë vaj 2 lugë pluhur kakao Sherbeti: 400 ml mllijeka 2 lugë sheqer 4 lug sheqer vanilje Shtresa e siperme: 5 lugë gjem vishje 1 shllag krem dhe 1 filgjan qumesht i perziejm se bashku. vishnje per dekorim Përgatitje Përbërësit për korei perziej te gjita se bashku duke filluarqe nga veza, dhe kete përzierje, e derdhim në tepsi te shtruar me, fletë per pjekje dhe pjekim per 30 minuta në 200 gradë. Tortës se pjekur menjëherë i qesim qumësht të ftohtë në të cilën e kena perzi me par me sheqer vanilje. Tortën e ftohur e lyejm siper njeher me gjem vishje pastaj ia vendosim edhe shtresen tjeter me shllag krem te bardhe e dekorojm me disa kokerza vishje dhe e leme qe te ftohet


Fjalet kyqe : embelsira  embelsir  gjem  vishnje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tortilla ne furre
Tortë me  arra
Katrorë të shijshme  me kremë